Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Kim vadeli işlem endeksi kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 9.180,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,5 üzerinde 9.167,00 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 9.184,00 puana ulaştı. Küresel borsalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarının sonuna henüz gelmemiş olabileceği yönünde artan endişelerle karışık bir seyir izliyor.

Analistler, istihdam piyasasına ilişkin son dönemde açıklanan veriler sonrasında istihdam piyasasının yumuşatılmasının Fed’in enflasyonla mücadele programı kapsamında kritik öneme sahip olabileceğini belirtti. Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, dün yaptığı açıklamalarda, devam eden 17 milyar dolarlık programa ek olarak 3 yıl içinde 18 milyar dolar değerinde yeni operasyonları Dünya Bankası Yönetim Kurulu’na sunmayı planladıklarını söyledi.

Analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in bu akşam açıklanması beklenen Türkiye değerleme raporunun ülkedeki yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini, ABD’deki toptan stokların yurt dışında da takip edileceğini belirtti. Analistler teknik olarak endeks kontratındaki 9.200 ve 9.300 seviyelerinin direnç konumunda, 9.100 ve 9.000 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

habergumusova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu