Teknoloji

Facebook ve Instagram’a “zorunlulukla” ödeme yapılıyor

Önceki söylentileri doğrulayan Meta, resmi olarak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’nin Facebook ve Instagram, sosyal ağlarının kullanıcılarına reklamsız fiyatlı abonelikler sunmaya başlayacağını duyurdu.Bu planlar Kasım ayından itibaren kullanıma sunulacak.

Meta tarafından yapılan basın açıklamasında, AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve Dijital Piyasalar Yasası gibi düzenlemelerine uyum sağlamak için bu planları sunmak zorunda olduğu açıkça belirtiliyor. Bu maddelerin her ikisi de bir çevrimiçi hizmetin ücretsiz, reklam destekli bir hizmet üzerinden alabileceği kişisel bilgi miktarını sınırlar.

Meta’nın açıklaması şu şekilde: “ İnsanların mali durumlarına bakılmaksızın kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere erişmelerini sağlayan, reklam odaklı bir internete inanıyoruz. Bu sistem aynı zamanda küçük işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmasını, işlerini genişletmesini ve yeni pazarlar yaratmasını sağlayarak Avrupa ekonomisinin büyümesini de teşvik etmektedir. Diğer şirketler gibi biz de AB, AEA ve İsviçre’deki yeni abonelik seçeneklerimize rağmen reklam destekli interneti savunmaya devam edeceğiz. Ancak gelişen Avrupa düzenlemelerinin ruhuna ve amacına saygı duyuyoruz ve bunlara uymaya kararlıyız.

Yeni abonelik seçenekleri kullanıma sunulduğunda bu bölgelerdeki kullanıcılar yeni abonelik seçeneklerine erişebilecek. Aylık 9,99 Euro karşılığında web üzerinden veya aylık 12,99 Euro karşılığında Facebook veya Instagram iOS ve Android uygulamaları üzerinden kayıt olabilirler. ve bu abonelik seçenekleri bağlı tüm Facebook ve Instagram hesapları için geçerli olacaktır. 1 Mart 2024’ten itibaren, bir kullanıcının hesap merkezindeki ek hesapların fiyatı web’de ayda 6 avro, iOS ve Android’de ise ayda 8 avro olacak.

Ücretli abonelik seçenekleri yalnızca 18 yaş ve üzeri kullanıcılara sunulacaktır. Mete, ” Gelişen düzenleyici ortam göz önüne alındığında, gençlere yararlı ve sorumlu bir reklamcılık deneyiminin nasıl sağlanacağını incelemeye devam ediyor. diye belirtiyor. Meta; Facebook ve Instagram’da mevcut olan reklam tabanlı ücretsiz seçeneği kullanmaya devam eden kişilerin aynı deneyimi yaşamaya devam edeceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu