Haber

BM, Mali’deki saldırıların ortasında geri çekilme sürecini hızlandırdı

Birleşmiş Milletler (BM), Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) yönelik saldırılar nedeniyle bu ülkeden çekilme sürecinin hızlandığını doğruladı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dujarric, “Barış gücü görevlilerimiz, güvenlik kaygıları nedeniyle Mali’nin Timbuktu kentindeki Ber kampını boşaltmak için bir gün öne sürdüklerini bildirdiler” dedi. söz konusu.

Ber kampından işçi ve teçhizat taşıyan MINUSMA güçlerine dün iki saldırı düzenlendiği bilgisini aldıklarını belirten Dujarric, saldırıda “Burkina Faso’dan 4 barış gücünün yaralandığı” bilgisini paylaştı.

Saldırıyı kınıyor ve tarafları geri çekilme sürecinde güvenliği sağlamaya çağırıyoruz.” Dujarric, BM barış gücünün çoğunun Mali’de görev başındayken hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Mali’de 2013 yılından bu yana sahada olan MINUSMA, Mali hükümetinin talebi üzerine yıl bitmeden ülkeden tamamen çekileceğini açıklamıştı.

MINUSMA, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, bölgede kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle Ber kampından çekilme sürecinin hızlandırıldığını duyurdu.

Muhammed Bazum’un vatana ihanetten yargılanacak olmasına tepkiler

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, soru üzerine Nijer’deki askeri yönetimin görevden aldığı Cumhurbaşkanı Mohammad Bazum’u “vatana ihanet”ten yargılayacağı haberine ilişkin “çok endişe verici bir açıklama” olduğunu söyledi.

Dujarric, “Başkan ve ailesinin sağlığı ve güvenliği konusunda son derece endişeliyiz. Derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını ve göreve dönmesini talep ediyoruz.” dedi. dedi.

Dujarric, mevcut durumu tersine çevirmek için Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve AB ile “çok yakın çalışmaya” devam ettiklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu