Haber

Bakan Kurum: İnşaat sürecini tamamen deprem bölgesinde yürüteceğiz

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki yapılaşma sürecinin bakanlık ve bağlı kuruluşları tarafından yürütüleceğini belirterek, “En geç 3-4 ay içinde tüm deprem bölgelerinde inşaat faaliyetleri başlayacak. Bu süreci tamamen gerçekleştirin. Yeni evler yapılacak, zemin artı 3-4 ay. Zemini geçmeyecek, altında asla dükkan olmayacak” dedi.

Bakan Murat Kurum, depremin büyük yıkıma yol açtığı Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde incelemelerde bulundu. Barınma alanlarının hızlı bir şekilde inşa edilmesi için çalıştıklarını vurgulayan Kurum, adım adım tüm depremzedelerin güvenli barınağa sahip olma imkanına kavuşacağını bildirdi.

Kalıcı konutlar için çalışmaların devam ettiğini ve inşaat alanlarının belirlendiğini kaydeden Kurum, “TOKİ öncülüğünde 10 ilde bakanlığımızın tüm iştirakleriyle birlikte inşaat sürecine gireceğiz. İnşaata başlayacağız” dedi. 10 ilde hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra işlemler tamamlandı.Ön alanların seçimini tamamladık.Bu alanların ön kat etütlerine başladık.Yeni yapılacak konutlar 3-4 kat artı katı geçmeyecek, ve altında asla dükkan olmayacak.Bu bölge deprem bölgesi olduğu için radye temel üzerine tünel kalıp sistemi ile yapacağız.TOKİ evlerinin tamamı dimdik ayakta.Evlerimizi vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız. Hasar tespitlerinin ardından 10 ilimizde ihale ve sözleşmelerimizi yaparak Mart ayının prestijiyle hızla inşaatlarımıza başlayacağız. ilçelerimizi geziyoruz. Bu noktada tüm planlarımızı yaptık. en geç 3-4 İnşaat süreciyle ilgili herhangi bir arz sorunu olmadığını belirten Kurum, “Vakıfla 24 saat vatandaşlarımız evlerine yerleşene kadar çalışacağız. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en kısa sürede gidereceğiz. Hem merkezlerde hem de köylerimizde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre; Tek katlı binalarımızı yapmak için planlarımızı yaptık.Bütün bu süreci kendimiz yürüteceğiz.Bağışçılar ve ev yapmak isteyen vatandaşlarımız ev yapabilirler. AFAD üzerinden nakdi bağış yaparak.Kendisi yapmak isterse bizim onaylayacağımız ve kontrol sürecini bizim yöneteceğimiz sistem içerisinde yapabilecek.Bunun dışında gelişigüzel hiçbir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz, dedi.

Bakan Kurum, yeni yapılacak konutların ovadan dağlara kadar hatasız tasarlandığını, uygun olmayan alanlara yerleşime izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

gulsehir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu