Haber

Lahaina Yangınından Kaçan İnsanlar Denize Atlıyor

Yeni görüntüler, Lahaina sakinleri bu hafta başlarında Lahaina kasabasını kasıp kavuran felaketten kaçmak için denize atladıktan sonra dalgalı sularda mücadele ederken çekildi. Salı günü başlayan yangın hızla ve şiddetli bir şekilde yayıldı. Yangının kesin nedeni belirsiz olsa da şiddetli rüzgarlar, kuru koşullar ve düşük nem alevleri kötüleştirdi.

Yangından üç gün sonra 55 kişinin öldüğü ve 1000 kişinin hala kayıp olduğu belirtildi. Maui İlçe Belediye Başkanı bu sabah verdiği bir röportajda şimdiye kadar bulunan tüm cesetlerin binaların dışındaki sokaklarda bulunduğunu söyledi. Arama grupları şu anda konutlardan ve iş yerlerinden ceset çıkarmaya başlamadı.

Bilinmeyen sayıda insanın da alevlerden cehenneme kaçarken arabalarında öldüğü düşünülüyor. Başkan, ‘Bu sayının artabileceğini düşünüyorum. Kurtarma çalışmalarını yürüten polisimiz, Sahil Güvenlik ve Ulusal Muhafızlara göre, binaların dışında bulunan insan sayısı bu kadardı. Binaların içini henüz aramadık. FEMA’nın bu arayışa yardımcı olmasını bekliyoruz.

Şehir Lideri Richard Bissen, TODAY programına “Yanmış binaların tehlikeli malzeme koşullarıyla başa çıkmak için donatılmışlardır” dedi.

Adanın batı yakasında hala elektrik, su ve bağlantı yok.

“İnternet yok, cep telefonu yok. Zorluk şu. Ekipleri suyla göndermeye devam ettik… ama odak noktamız hâlâ kayıp kişileri bulmak. İnsanları bilgilendirmek istiyoruz.”

Belediye Başkanı Bissen, uyarı sisteminin etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını ‘söyleyemedi’.

“İmkansız bir durumdu. Adanın o tarafını süpüren rüzgarlar, rüzgar hızları 80 mil / saate kadar çıkıyor. Bazıları saatte 45 ila 60 mil aştı. Her şey çok hızlı gerçekleşti.

“Sirenlerin çalıp çalmadığı konusunda yorum yapamam ama yangınlar çok hızlı yükseldi ve hızla yayıldı.”

Görüntüler, Maui’nin en eski, en tarihi şehirlerinden biri olan Lahaina’nın deniz duvarına tutunmuş, vahşi rüzgarların deniz suyu patlamalarına ve ateşlerin üzerinden uçan küllere maruz kalmış çaresiz sakinlerini gösteriyor.

Bazıları büyük bir tahtaya tutunmak için bir merkeze geldi.

Sahil Güvenlik tarafından kurtarılmak için denizde yardımsız beklemek zorunda kaldılar. Lahaina’da denizden toplam 50 kişi kurtarıldı.

Yıkıcı yeni görüntüler ve yangının hemen sonrasına ait görüntüler ortaya çıkmaya devam ederken, hâlâ yerini tespit edemeyenlerin aileleri yardım arıyor.

ortahisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu