Haber

Kütahya’ya elektrikli otobüs geliyor

KÜTAHYA (İGFA) – Türkiye’de Samsun’dan sonra Kütahya’da da hayata geçirilecek olan hızlı şarj özellikli elektrikli otobüs sisteminin hızlı şarj istasyonlarının montajı için çalışmalara başlandı. Planlanan çalışmalar kapsamında Zefertepe ve Yoncalı Mahallelerinde 5 adet elektrikli otobüs için iki adet hızlı şarj istasyonu kurulacak. Çevre yatırımlarıyla ülkemize örnek teşkil eden Kütahya Belediyesi, elektrikli otobüs sistemiyle egzoz gazını ortadan kaldıran, karbon salınımını azaltan, çevre temizliğine büyük katkı sağlayan verimli ve konforlu bir sistemle mevcut toplu ulaşım sistemini destekleyecek.

Zafertepe Mahallesi’ndeki hızlı şarj istasyonu meclisi için başlatılan çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Prof. bu yıl 5 otobüsle hayata geçirerek, şehrimizde toplu ulaşımın temeli olacak ve sorunların analizini kolaylaştıracak alternatif bir ulaşım sistemini şehrimize kazandırıyoruz. Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile ASELSAN arasında imzaladığımız protokol çerçevesinde hızla imalat çalışmalarına başladık. İnşallah çok yakın zamanda tamamlandığında yeni bir uygulamayı da şehrimize kazandıracağız” dedi.

Projeden sorumlu ASELSAN mühendisi Serhat Kayık, “Şarj istasyonlarının kurulumu için buradayız. 5 otobüs ve 2 şarj istasyonu kurulumu. Biri Zafertepe’de, diğeri Yoncalı’da olmak üzere iki şarj istasyonu kuracağız. Otobüslerimizin en önemli özelliği hızlı şarj olması. %20’den %100’e 10-12 dakikada şarj olur. Bu da yolcunun binip indiği kısa bir süreye tekabül ediyor. 80 kilometre menzilli otobüsleri ilk kez Samsun’da devreye aldık, bu konuda ikinci Kütahya olacak” dedi.

kadirliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu